Την παραχώρηση της έκτασης στην οποία στεγάζονταν το Κ.Υ. Μουζακίου πριν τον ΙΑΝΟ, περιμένει ο Δήμος από την 5η ΥΠΕ, η οποία την έχει στην κατοχή της και με τον τρόπο αυτό την καθιστά αναξιοποίητη.
Χωρίς τη μεταβίβαση από την ΥΠΕ στο Δήμο, οποιαδήποτε κίνηση αξιοποίησης του οικοπέδου καθίσταται αδύνατη.
Με τη σειρά της η ΥΠΕ επιδιώκει να προχωρήσει στη μεταβίβαση της έκτασης αυτής και βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τη νομική υπηρεσία προκειμένου αυτό να γίνει το συντομότερο δυνατό.
Φημολογείται ωστόσο πως ένας χώρος πρασίνου ή κάποιο πάρκο είναι στα σχέδια του Δήμου όταν περιέλθει το οικόπεδο στην κατοχή του.